ארגונים בסנוקר

 

הארגון העולמי לביליארד וסנוקר מקצועי (WPBSA) הוקם ב- 1968 והוא הארגון שאחראי על פיקוח על המשחק המקצועי. שלוחה שלהם – World Snooker מארגן את הסבב המקצועי. המשחק החובבני מאורגן ע"י האגודה הבינלאומית לביליארד וסנוקר (IBSF). בכל מועדון ביליארד בארה"ב אפשר למצוא חומר פרסומי של הארגון העולמי לביליארד.

 בחורה משחקת סנוקר

שיטת הדירוג בסנוקר

 

שחקנים מקצועיים יכולים להשתתף בדירוג  של World Snooker. שחקנים מקבלים נקודות לפי רמת משחקם בשתי העונות הקודמות, מה שקובע את המיקום שלהם בעולם ובאיזה טורנירים הם יכולים להשתתף. השחקנים ברמה הכי גבוהה הם ה -16 העליונים, בעלי הדירוג הזה לא צריכים להשתתף בדירוג המוקדם לטורנירים. העונה כוללת 96 שחקנים 64  הם בעלי הדירוג העליונים מהדירוג של שתי העונות הקודמות, 8 השחקנים מהדירוג העליון של הדירוג של ה Players Tour Championship  שלא נכנסו ל -64 של World Snooker, 2 שחקנים מה Q School ומספר אלופים מקומיים, נערים וחובבים.

 

 

אליפות העולם בסנוקר

 

האירוע הכי חשוב של משחק הסנוקר המקצועי הוא אליפות העולם שמתרחשת פעם בשנה משנת 1927 (חוץ מאשר בזמן מלחמת עולם השניה ומ -1958 עד 1963).  מאז שנת 1977 האליפות מתקיימת  בשפילד, אנגליה והיא בחסותה של חברת הטבק אמבסי מ -1976 עד 2005. מאז שנת 2005 אסור על פי חוק בריטי לחברות הטבק לתת חסות לאירועים והיה צורך למצוא מישהו חדש. בינואר 2006 פורסם שהאליפות תהיה בין 2006 – 2010 בחסות של 888.com אונליין קזינו. האליפות כרגע היא בחסות של Betfred.com אחרי ש- 888.com הפסיקו את ההסכם אחרי 3 שנים. באפריל פורסם שהחל מ- 2009 Betfred.com עומדים לתת חסות לאליפות ל-4 שנים נוספות.

זכייה באליפות עולם מקנה לזוכה הרבה כבוד, את הפרס הגבוה ביותר בעולם הסנוקר גם מבחינת כסף (250,000 ליש"ט) וגם מבחינת נקודות דירוג וכבוד. אליפות העולם מקבלת מה – BBC הרבה זמן אוויר וזוכה להרבה צפיות גם ב- Eurosport ובמזרח הרחוק.

בנוסף לאליפות עולם כל טורניר שקשור לדירוג העולמי נחשב כחשוב. חשוב לשחקנים לשמור על דירוג גבוה שמקנה להם מקום בדירוג לעונה הבא וגם אפשרות להיכנס לטורנירים של מוזמנים, החשוב מביניהם הוא טורניר ה -Masters שלזכות בו הוא הפרס השני או שלישי בחשיבות לשחקנים.

כל מועדון סנוקר שמכבד את עצמו משדר את אליפות העולם בסנוקר בזמן אמת.

 שולחן סנוקר עתיק

טורנירים עם הגבלת זמנים

 

כדי לענות לטענות שהמשחקים שמשודרים יכולים להתארך בגלל דיונים ארוכים על חוקים והחלטות, דבר שגרם לבעיות למפרסמים, אירגנו סדרה של טורנירים של משחק סנוקר עם הגבלת זמנים. הוקם גם Premier League Snooker שבו יש הגבלת זמן לכל מכה ועם השתתפות של רק 7 שחקנים לטורניר. לשחקני הסנוקר הוקצו 25 שניות למכה ורק 5 הפסקות של המשחק. למרות זאת שהסדרה מאוד מוצלחת היא עוד לא קיבלה את אהדת הקהל כמו הטורנירים הגדולים יותר.

בנוסף יש טורנירים נוספים ללא דירוג או נקודות וללא שידור בטלביזיה. אלה יכולים להשתנות משנה לשנה ולפי לוחות הזמנים של נותני החסויות.