ביליארד

 

הביליארד הינו שם כוללני לשני קבוצות של משחקי שולחן אותם משחקים בעזרת כדורים ומקל ביליארד מיוחד. סוג אחד של משחקים הוא "משחקי כיסים", שנקראים גם "משחקי הפול", אותם משחקים בשולחנות עם כיסים. וקבוצה נוספת של משחקי ביליארד הם "משחקי פגיעה בשני כדורים", אותם משחקים על שולחנות ללא כיסים. הם נקראים גם "משחקי קרמבול".

נתחיל בהסבר על משחקי הפול, הם המשחקים הנפוצים ביותר כיום, במיוחד בקרב חובבנים. משחקים אלה כוללים כמה משחקים.

 

משחק ביליארד – כדור 8

 

משחק הביליארד המפורסם שבמשחקי הפול. במשחק חמש עשרה כדורי מטרה והכדור הלבן. הכדורים מחולקים לשני קבוצות, 7 מהם מלאים, ואת ה-7 הנוספים עוטף פס לבן, ועוד אחד שנחשב לכדור הנייטרלי, הוא השחור, המסומן כמספר 8. מטרתו של כל שחקן היא להטביע את כל הכדורים באחת הקבוצות; המלאים או המפוספסים, ולאחר מכן להטביע את הכדור השחור. בנוסף, יש להכריז על הכיס אליו מטביעים את הכדור ה-8. כשאחד השחקנים מטביע את הכדור השחור, אחרי שכל כדורי הקבוצה שלו כבר בכיסים, הוא המנצח. אך אם הוא מטביע את הכדור השחור לפני שסיים את הכדורים שבקבוצה, או שהוא מטביע את הכדור לכיס שונה מזה שהוכריז עליו, השחקן השני נקבע כמנצח.

בדרך כלל בכל מועדון ביליארד משחקים בעיקר את משחק הביליארד – כדור 8.

שולחן ביליארד

משחק ביליארד – כדור 9

 

 

זמן קצר עבר מאז שה-9 בול הפך להיות משחק ביליארד פופולרי בקרב החובבנים, עד לא מזמן הוא היה משחק ששיחקו אך ורק שחקני ביליארד מקצועיים. במשחק 9 כדורי מטרה ממוספרים וכדור לבן כמובן. בתחילת המשחק כדורי המטרה מסודרים בצורת מעוין. כדי להתחיל את המשחק משחקים משחק מקדים המנצח בו מחליט אם עליו להתחיל את המשחק או שיטיל זאת על יריבו. מכת הפתיחה הינה מכה רגילה, אך מאופיינת בכמה הגבלות והן; הכדור הלבן חייב תחילה לפגוע בכדור מספר אחד, בנוסף, חייב להכנס כדור מטרה אחד לכיס או לחילופין ארבעה מכדורי המטרה חייבים לפגוע בדפנות שולחן הביליארד. מטרת המשחק להטביע את הכדור התשיעי, כאשר על השחקנים לגרום לכדור הלבן לפגוע בכדור בעל הערך המספרי הנמוך ביותר על השולחן ולהטביע אותו אל אחד הכיסים. המנצח הוא כמובן זה שמטביע את הכדור התשיעי. אך ישנו סיום נוסף האופייני למשחק ביליארד זה, והוא במקרה ששחקן ביצע שלוש מכות פסולות רצופות. מכות פסולות נחשבות לעבירות על ההגבלות בתחילת המשחק או הקפצה של כדור אל מחוץ לשולחן הביליארד, הכדור המוקפץ לא יוחזר לשולחן הביליארד. אלא אם כן הכדור שעף מהשולחן הוא הכדור התשיעי. בדרך כלל ב – מועדון ביליארד לא ניתן למצוא הרבה שחקני כדור 9.

 

משחק ביליארד – סטרייט פול

 

דוגמא נוספת, סטרייט פול הידוע גם כ"פול מתמשך" או "14.1 מתמשך", היה מקובל כמשחק ביליארד של המקצוענים בארצות הברית, אך לאחרונה, הפך לפחות נפוץ. את מקומו תפסו כדור 8 ו- כדור 9 שהפכו לפופולריים יותר ויותר. בסטרייט פול, חמש עשרה כדורי מטרה ממוספרים, על השחקן שפותח את המשחק להכריז איזה כדור הוא הולך להטביע ולאיזה כיס, כדי שמהלך זה יהיה חוקי ולא יפסל עליו להכניס את הכדור המיועד לכיס המיועד, או לפגוע עם הכדור הלבן בכדור שעליו הכריז ולגרום לעוד שני כדורי מטרה לפגוע בדפנות שולחן הביליארד, אחרת, יקבל השחקן שני נקודות שליליות. על היריב להמשיך את המשחק במצבו הנוכחי או לדרוש מהשחקן השני לפתוח את המשחק שנית. כל כדור שמוטבע בכיס מזכה את השחקן בנקודה אחת. מטרת המשחק לצבור את מספר הנקודות שנקבע מראש לפני תחילת המשחק, כלומר, כמות הנקודות אליהם צריך להגיע אחד השחקנים כדי לנצח (בדרך כלל קובעים 150 נקודות).

 

מקלות וכדורי ביליארד

 

בהמשך, נעבור אל משחקי הקרמבול, למעשה קרמבול הוא השם האמריקאי במקור, למשחקי ביליארד אותם משחקים על שולחן ללא כיסים. בנוסף לזה, קיים משחק ביליארד ששמו קרמבול שהינו המשחק הנפוץ ביותר בקרב משחקים אלה. מטרת משחק ביליארד זה היא לצבור חמש עשרה נקודות מינימום. במשחק שלושה כדורים ביניהם לבן, אדום וצהוב. השחקן צובר נקודה כאשר מכה בכדור הלבן ועימו פוגע בשני הכדורים הצבעוניים.

 

קרמבול

 

קיימת גרסא נוספת למשחק, המכונה "3 דפנות". המשחק למעשה הוא אותו משחק, הכללים אותם כללים, אלא שבנוסף לכל על הכדור הלבן לפגוע גם בשלושה דפנות של השולחן לפחות, וזה נוסף על הפגיעה בכדורים הצבעוניים. וגם כאן, הנצחון ניתן לשחקן שצובר ראשון חמש עשרה נקודות.