היסטוריה של הביליארד

 

משחקי מקל ושולחן ידועים גם כ – משחקי ביליארד ולהם מיגוון רחב של משחקי מיומנות שאת רובם משחקים עם מקל ביליארד שאיתו מכים בכדורי ביליארד כדי להזיז אותם על שולחן מצופה בבד עם דפנות מגומי.

 

מונחי ביליארד

 

המינוח למשחקים אלה היה בעבר משחקי ביליארד והוא עדיין משמש בתור מונח כללי אבל עתה יש למילה שימושים שונים במקומות אחרים בעולם. למשל באנגליה ואוסטרליה משתמשים במילה ביליארד רק כדי לתאר את משחק הביליארד האנגלי. בארצות הברית וקנדה משתמשים  בו לכל המשחקים האלה או לפעמים לקטגוריה יותר ספציפית.

 

שולחן ביליארד

 

שלשה סוגים כללים של משחקי ביליארד:

 

  • ביליארד קארום : משחקים שמשחקים על שולחנות בלי כיסים בדרך כלל בגודל של 10 פיט. לדוגמא: Artistic Billiards, Three Cushion Billiards, Straight Rail.
  • פול: מיגוון רחב של משחקים על שולחנות עם כיסים באורך של בין 7 עד 9 פיט שכולל אייט-בול, ניין-בול, Straight Pool ו – Bank Pool.
  • סנוקר וביליארד אנגלי שמשחקים על שולחנות מיוחדים ומיועדים למשחק אחד, גם עם כיסים,  בדרך כלל באורך של 12 פיט. הם בקבוצה שונה ממשחקי פול בגלל שיש להם היסטוריה ותרבות שונה.

יש גם מספר משחקים שלא נכנסים לקטגוריות האלה שמשתמשים במטרות ומכשולים או דיסקים במקום כדורים.

יש ל – משחקי הביליארד היסטוריה מאוד עשירה וארוכה מתחילתם במאה ה -15 כולל עטיפתה של גופת המלכה הסקוטית מארי בציפוי של שולחן הביליארד שלה, הופעות בכתבים של שייקספיר והרבה חובבים מפורסמים כמו: מוצארט, המלך הצרפתי לואי הארבע עשר, מארי אנטואנט, עמנואל קאנט, נפוליאון, אברהם לינקולן, מארק טווין, ג'ורג' וושינגטון, צ'ארלס דיקינס, ת'יאודור רוזוולט, בוב הופ, ועוד.

שולחן ביליארד

ההיסטוריה של הביליארד


יש לכל משחקי המקל שורשים במשחקי דשא ששיחקו בחוץ עם מקל וכדור וכך הם קשורים למשחקים כמו קריקט וגולף. הפעם הראשונה שהופיע המילה ביליארד בכתב זה ב –  Mother Hubbard's Tale של אדמונד ספנסר מ -1591. יתכן שהמילה ביליארד היא מהמילה בילרט או בילט בצרפתית שאומר מקל או שהיא יכלה להיווצר מהמילה בילה שפירושה כדור בצרפתית. היום המונח "משחקי מקל" יכול להכיל גם משחקים ישנים ששיחקו עם מקל שיותר דומה למקל הוקי והם שהקדימו את המשחק המודרני וכן משחקים שהתחילו בתור משחקי מקל ושכיום כלל לא משחקים בהם. בצרפת ניתן למצוא אזכור לכך בכל מועדון ביליארד.

גירסה של משחק ביליארד שדומה לצורה כפי שהוא מוכר כיום, היה משחק דשא פופולארי בשנות ה -40 של המאה ה -14 והיה דומה לקריקט. המלך לואי האחד עשר היה הראשון שהיה לו שולחן ביליארד בתוך ביתו. המלך לואי הארבע עשר שיפר והפיץ את משחק הביליארד שהפך להיות מאוד פופולארי בקרב האצולה הצרפתית. לעומת אלו ששיחקו ביליארד על דשא שנים רבות, הגירסה הזו החלה להעלם במאה ה -17 כשאנשים העדיפו קריקט וגולף, אבל הגירסה השולחנית עלתה בפופולאריות בתור תחביב בתוך הבית. המשחק גדל עד כדי כך שהיה נוכח בכמעט כל בית קפה בפריז והתחיל להיות להיט גם אצל האצילות הבריטית.

תחילתו של משחק הביליארד

 

בהתחלה שיחקו עם מקל ביליארד עם קצה רחב, דומה למקל הוקי, שאיתו היו מזיזים את הכדורים. כבר ב -1670 התחילו להשתמש בצד הצר יותר, שהיה מיועד רק למכות בהן הכדור היה מתחת לדופן, המצב בו מכים את כל המכות עם הצד הצר, כפי שמוכר היום, הופיע בסביבות 1800.

פעם היו דוחפים את הכדורים במקום להכות בהם. כשהחלו להכות בכדור עם הצד הצר של המקל המשחק התחיל להשתנות. החלו לייצר את הדפנות מחומרים שאיפשרו לכדורים לנתר חזרה. היה שלב מסוים שרק שחקנים טובים השתמשו בצד הצר של המקל, אבל במהלך הזמן הוחלף לגמרי המקל הרחב.

שולחן ביליארד

תחילת הביקוש למשחק הביליארד

 

מספר חברות רהיטים באירופה כמו ג'ון ת'ורסטן, התחילו לענות לביקוש לשולחנות וציוד ביליארד בכמויות גדולות. הכדורים באותם ימים היו עשויים מעץ או טיט או במקרה של עשירים יותר משנהב.

ב – משחקי הביליארד הראשונים השתמשו בציוד נוסף שאינו כיום כמו הקשת (דומה לזה של קריקט), השער, והמלך (פין דומה לזה מבאולינג שהניחו ליד הקשת). אבל בשנות ה -70 של המאה ה -18 התחילו להמציא גירסאות שהיו תלויות יותר בדפנות וכיסים בכדי לשחק את המשחק ואלה הובילו אותנו למשחקים המודרניים.

משחקי הביליארד הישנים שהיו יותר דומים לקריקט הובילו לקארום שהוא המובן של המילה ביליארד במקומות שאינם דוברי אנגלית. משחקים אלה, שפעם היו היותר נפוצים סבלו מירידה בפופולאריות בזמן האחרון, משחקים עם שלשה או ארבעה כדורים על שולחן ללא כיסים שברובם המטרה היא לפגוע בכדור מסוים באמצעות כדור אחר ואז לפגוע בכדור נוסף לאחר שהכדור הלבן הוחזר מהדופן.

סוג אחד של מכשול מהמשחק הישן חזר והוא הכיס ונוצרו משחקי ביליארד כיסים כמו פול וסנוקר. ביליארד אנגלי הוא סוג של שילוב בין קארום וביליארד כיסים.

 

ביליארד בארצות הברית

 

בארצות הברית פול וביליארד נעלמו לתקופה אבל חזרו להיות אופנתיים בין 1878 ו -1956. אבל בסוף תקופה זו הפופולאריות של המשחקים האלה ירדה שוב עד שיצא למסכים הסרט "The Hustler" ב -1961 שהדליק התעניינות חדשה במשחק. כיום המשחק מאוד מוכר ברחבי העולם עם הרבה שחקנים במיגוון רחב של רמות.

 

התפתחות הביליארד כספורט

 

משחקי ביליארד עם גוף מנהל ותחרויות מקצועיות מוכרים כספורט לפחות מ- 1893. כיום קיימים הרבה מאוד משחקי ביליארד עם התארגנות ותחרות מקצועית. יש לפול וסנוקר ארגון מקצועי יחסית חזק. ב-2005 הוסיפו למשחקים העולמיים בגרמניה את  הקטגוריה של משחקי ביליארד וכן למשחקי אסיה  ב -2006.

כאן תוכלו לקרוא עוד על כדורי ביליארד.