מקלות ביליארד

 

במקל ביליארד משתמשים כדי להכות בכדורי ביליארד, בדרך כלל בכדור הלבן. מקלות ביליארד הם מקלות קוניות באורך של כ – 1.5 מ' ומשקל בין 18 עד 21 אונקיות. מקלות סנוקר קצת יותר קצרים וקלים. רובם עשויים מעץ אבל ישנם גם מקלות סנוקר מעץ שעטופים או משולבים עם חומרים אחרים כמו גרפיט, סיבי זכוכית או סיבי פחמן.

מקל ביליארד מקל ביליארד

 

מקל ביליארד

 

היסטוריה של מקלות ביליארד

 

מקל ביליארד היה דומה יותר למקל גולף עם רגל עבה שאיתו היו דוחפים את הכדורים. כשהכדור הלבן היה צמוד לצד של שולחן ביליארד היה מאוד קשה להכניס את רגלו של מקל ביליארד בין צדו של שולחן ביליארד והכדור כדי לתת מכה. כדי להתגבר על הבעיה שחקני ביליארד טובים היכו באמצעות צידו של מקל הביליארד. מקורה של המילה קיו מהמילה הצרפתית לזנב והשם ניתן בעקבות השיטה שגרמה לשימוש במקלות ביליארד בלי רגל שבתחילה שימשו כציוד עזר למקלות סנוקר קדומים, כמו הגשר. בהתחלה מועדוני ביליארד אישרו רק לשחקנים הטובים ביותר להשתמש במקל ביליארד החדש כי פחדו שזה יפגע בבד של שולחנות הביליארד. משימוש במקל החדש נולדו אפשריות חדשות במשחק ביליארד שהובילו להתקנת בנדות בשולחנות ביליארד.

בהתחלה הכוונה הייתה להכות במרכז הכדור הלבן כדי למנוע מכה לא תקינה. לא הייתה אפשרות לשלוט בכיוון של הכדור הלבן על ידי מכת סיבוב לפני שהמציאו את החלק של הראש של מקל ביליארד מכיוון שבלי חלק זה הפעולה הייתה בלתי אפשרית. פראנסווה מנגאוד החל ללמוד ולחקור משחקי ביליארד כשהיה בשבי פוליטי בפריז והחל לשחק עם הרעיון של ראש מעור למקל. כשהוא שוחרר ב – 1807 הוא הדגים את הרעיון. הוא גם מוכר בגלל המצאתו של מכת "מסה".

שולחן ביליארד עם כדורי פול

 

בימים שלפני המצאות ראשי מקלות סנוקר שחקנים סובבו את קצה המקל בקיר גבס כדי לאסוף שכבה של גבס ולהמנע ממכה לא טובה (דומה לתפקיד של הגיר כיום).  השיווק הראשון של גיר למקלות נעשה ע"י ג'ון קר, עובד במועדון ביליארד של ג'ון ברטלי באנגליה. קר וברטלי גילו את השיטה שבה נותנים סיבוב צדדי לכדור הלבן והתחילו למכור את הגיר שלהם בתור "אבקת סיבוב", השם איפשר להם למכור את המוצר במחיר גבוהה.

 

סוגים של מקלות ביליארד


מקלות סנוקר ומקלות פול באורך ממוצע של 57 אינצ' ויש 3 סוגים כלליים. הסוג הפשוט הוא מקל שלם שבדרך כלל נמצא במועדוני ביליארד. הסוג השני הוא מקל ביליארד שמתפרק ל – 2 חלקים באמצע המקל וזה מאפשר להכניס את מקל הביליארד למזוודה או נרתיק. הסוג השלישי הוא מקל סנוקר שגם מתפרק ל 2 חלקים אבל בחלקו ה –  3/4 של מקל סנוקר לכיוון הצד העבה. משתמשים בו בעיקר שחקני סנוקר.

 

מקלות פול


מקל ביליארד מסוג פול סטנדרטי עשוי מעץ מייפל עם קצה מזכוכית סיבית או שרף פנולית, בדרך כלל באורך של 0.75 עד 1 אינצ', עם הברגה וחיבורים ממתכת. האורך הסטנדרטי של מקל ביליארד הוא 58 אינצ' ומשקל שבין 17 עד 21 אונקיה, כאשר 19 הוא המשקל הכי פופולארי. הקוטר של ראש מקל ביליארד נע בין 12.75 עד 13.25 מ"מ. יש מקלות ביליארד שמצמצמים לכל האורך המקל מהתחתית עד הראש באופן רצוף אבל יש גם מקלות שבקוטר אחיד ל3/4 האורך ומצמצמים רק ב1/4 האחרון עד הראש. יש כמה מותגים של מקלות ביליארד שהם עבודת יד אבל רוב מקלות הביליארד האיכותיים מיוצרים בכמויות גדולות. בשנים האחרונים החלו לייצר מקלות מחומרים טכנולוגיים כמו סיבי פחם ואלומיניום.

 

מקלות CAROM

 

מקלות ביליארד קצרים וקלים יותר ממקלות פול עם קצה יותר קצר, הברגה מעץ וראש יותר קטן. האורך הסטנדרטי נע בין 54 עד 56 אינץ' ומשקל של 16.5 עד 18.5 אונקיה. הקוטר של הראש יכול להיות בין 11 עד 12 מ"מ. כל זה עושה את המקל יותר יציב ביחס לכדורים הכבדים יותר של CAROM. בייצור מקלות ביליארד אלו משתמשים בהרבה סוגים שונים של עץ ורוב המקלות האיכותיים יותר הם עבודת יד.

 

מקלות סנוקר


מקלות סנוקר קצרים יותר ממקלות פול, אבל רובם מיוצרים עם מאריך שמתברג לקצה שמאריך את המקל ב 6 אינץ'. למקלות סנוקר יש חיבור והברגה מנחושת בחלק ה – 3/4 מהאורך לכיוון הצד העבה במקום באמצע המקל כמו מקלות ביליארד. בחלק ממקלות סנוקר יש חיבור נוסף מעץ. הקוטר של הראשים נע בין 8.5 עד 10.5 מ"מ כדי לאפשר יותר דיוק עם כדורי סנוקר שהם קטנים ביחס לכדורי ביליארד. למקלות סנוקר יש צד שטוח בחלק שבו אוחזים בהם כדי לאפשר החלקה של המקל למכה בכדור סנוקר שצמוד לבנדה, מכה שאסורה במשחק ביליארד.

מקלות ביליארד מיוחדים


יצרנים גם מספקים מקלות ביליארד מיוחדים שמיועדים לסוגים ספציפיים של מכות. יש מקל ביליארד שמיועד למכות פתיחה עם ראש דק שיוצר מעור מאוד קשוח או שרף כדי לאפשר מכה חזקה במיוחד ולמנוע נזק למקל הביליארד.

יש מקלות ביליארד שמיועדים למכות של הקפצת הכדור הלבן. מקלות ביליארד אלו קלים וקצרים יותר ובעלי ראש קשוח. יש סוג של מקל ביליארד דו-שימושי גם למכת פתיחה וגם להקפיץ, פשוט מחליפים את החלק האחורי. קיים גם מקל שנועד למכת "מסה" שהוא קצר וכבד עם ראש מאוד עבה.

שחקני ביליארד אומנותי יכולים להחזיק יותר מ – 20 מקלות, כל אחד לטריק אחר. יש גם מקלות ביליארד  מיוחדים שאפשר להוסיף משקלות בין החלקים או אם חלק שמתברג לקצה העבה כדי לאריך את המקל. יש גם מקלות ביליארד איכותיים עם הברגה וחיבור מעץ שמאוד קשה לראות. המקל הזה נראה כמו מקל של מועדון ביליארד זול שעשוי מחלק אחד. מקל זה קרוי SNEAKY PETE מכיוון שמהמרים יכולים להשתמש בו כדי לרמות אחרים שהם שחקנים מתחילים.

מקל ביליארד – חומרים ועיצוב


בחירת חומר ותהליך יצור של החלק התחתון יכול להשפיע על יופי מקל ביליארד ועל מחירו. מקלות ביליארד  איכותיים עשויים בדרך כלל מעץ מייפל קשוח. מקלות סנוקר כמעט תמיד עשויים מעץ אש. מייפל יותר קשיח מאש וגם יותר זול. לא כל מקל ביליארד נועד למשחק ביליארד, יש גם מקלות ביליארד שמייצרים בשביל אספנים ויכולים להגיע למחירים של עשרות אלפי דולרים בגלל החומרים שמהם המקלות עשויים. מחברות ייצרני מקלות ביליארד מפורסמים יש את: ג'ורג' בלבושקה, הרמן רמבו, ג'ון פאריס, האנט & או בריאן, פאלמר, לונגוני, סמסרה, סאות' ווסט וז'מבוטי. למקלות ביליארד אלו יש עיצוב מאוד מסובך שכולל מתכות ואבנים יקרות עם מספר סוגים של עץ בצבעים שונים אבל בעיקר מה שמייחד אותם זה איכות החומרים והליך היצור.

מקל ביליארד – הרגשה


החומרים שאיתם מייצרים מקלות ביליארד משפיעים על ההרגשה של השחקן. גם הקשיחות של ראש מקל הביליארד משפיע על כמות הרטט שהשחקן ירגיש לאחר מתן המכה. מקובל לחשוב שחומרים קשיחים יותר גורמים לפחות רטט שירגיש שחקן סנוקר ובכך יאפשרו לו להרגיש אם הוא נתן מכה טובה או לא. הרבה שחקני סנוקר מתלוננים שבשימוש במקלות סנוקר שעשויים מחומרים כמו גרפיט וזכוכית סיבית אין את היכולת להרגיש כי הם מאוד קשיחים בניגוד לעץ. גם במקרה של שריטה במקל סנוקר שעשוי מזכוכית או גרפיט אין אפשרות לתקן. במקל סנוקר מעץ אפשר לשפשף ולתקן. כשמשפשפים את מקל הסנוקר צריכים להיזהר לא להשתמש בנייר זכוכית גס מדי כי אז זה מקטין את קוטר המקל.