משחקי ביליארד שונים

 

יש 2 סוגים כלליים של משחקי ביליארד : קארום וכיסים. המשחקים הנפוצים של ביליארד קארום הם : ביליארד רציף, קו ההתחלה ובעיקר ביליארד 3 דפנות. את כולם משחקים על שולחן ביליארד ללא כיסים ועם 2 כדורים לבנים (אחד לכל שחקן) וכדור מטרה אחד. המטרה במשחקים האלה היא לפגוע עם הכדור הלבן גם בכדור לבן של היריב וגם בכדור המטרה. גם כדור ארבע וחמישה חיילים הם משחקים די נפוצים ברחבי העולם.

 שולחן ביליארד

משחקי ביליארד פופולארים

 

כשמדובר בביליארד כיסים, המשחקים הנפוצים ביותר הם פול (וכל הגירסאות שלו) וסנוקר. באייט-בול וניין-בול המטרה היא להטביע לכיסים את כדורי המטרה עד שנשאר כדור הכסף (MONEY BALL) ואז מטביעים אותו כדי לזכות. משחק ביליארד שהוא גם מאוד מוכר אבל כרגע הולך ונעלם זה ביליארד רציף שבו מכניסים כדורים אחד אחר השני (אין כדור זוכה) עד שאחד השחקנים מגיע לסכום של נקודות שקבעו מראש. משחק שקשור לניין-בול הוא פול חלופי שמשחקים באותו צורה אבל עם סט שלם. לפני שמכניסים כדור חייבים לפחות לפגוע בכדור עם המספר הנמוך ביותר שנמצא על שולחן הביליארד. כל כדור שווה למספר שרשום עליו ומי שמסיים עם הכי הרבה נקודות זוכה. הסכום המקסימאלי של נקודות הוא 120 אז אם שחקן יכול לצבור 61 נקודות בלי שהתור יעבור, הוא זה שניצח, כי היריב לא יספיק לצמצם את הפער.

במשחק ביליארד כיס אחד השחקנים חייבים להכניס מספר מסוים של כדורים לתוך כיס אחד ובפול דפנות חייבים להכניס כדורים רק אחרי מגע עם הדפנות של שולחן הביליארד. ב – משחק סנוקר השחקנים צוברים נקודות על ידי הכנסה חילופית של כדורים אדומים וצבעוניים. ביליארד אנגלי, עם חוקים דומים למשחקי קארום היה בין משחקי הביליארד הנפוצים ביותר בסוף המאה ה -19 ועדיין נהנים ממנו היום במיוחד במדינות חבר העמים הבריטי. קיים גם פירמידה רוסית והגירסאות השונות שלו שמאוד נפוצים ברוסיה ובמזרח אירופה.

 שולחן ביליארד

 

ביליארד רציף

 

בביליארד רציף שחקן יכול להמשיך להכות כל עוד שהוא מטביע כדור מטרה באמצעות הכדור הלבן. משחק ביליארד קשה ומאתגר, השחקנים הטובים ביותר מספיק מאומנים כדי לאסוף את כל הכדורים בפינה של השולחן או על אותה דופן כדי להתחיל ברצף מאוד גבוה של מכות. הטורניר הראשון במשחק הזה היה ב1879 ובו ג'ייקוב שאפר צבר 690 נקודות בתור אחד (690 מכות בלי להחטיא) עם הרבה מכות קטנות לכדורים.

 

קו ההתחלה

 

אחרי שגילו את היכולת בביליארד רציף לאסוף את כל הכדורים בפינות או קרוב לדפנות ולהמשיך במכות קטנות כדי לצבור נקודות ללא סוף, המציאו את החוקים של קו ההתחלה כדי למנוע זאת. קו ההתחלה עצמו הוא קו שעובר במקביל לצד של השולחן במרחק של 18 אינצ' והשחקנים חייבים לשלוח כדור מעבר לאחד הקווים האלה אחרי שצברו נקודה או 2 (תלוי בגירסה).

 

משחק ביליארד 3 דפנות

 

פתרון נוסף לבעיה של ביליארד רציף, במשחק הזה השחקנים צריכים להכות גם בכדור מטרה, גם בכדור הלבן של היריב וגם לפחות ב-3 מהדפנות. המשחק הזה מאוד מאתגר ואפילו השחקנים הטובים ביותר לא מצליחים לתת יותר מ- 2 או 3 מכות בתור.

 

משחק ביליארד אנגלי

 

משחק שהתחיל בסביבות 1800, ביליארד אנגלי, שנקרא פשוט "ביליארד" במדינות דוברות אנגלית ובחבר העמים הבריטי, היה שילוב של 3 משחקים קודמים ויש לו אלמנטים של משחקי כיסים וקארום. בביליארד אנגלי יש שני כדורים לבנים (אחד מסומן) וכדור מטרה אדום. המטרה היא להגיע לסכום נקודות שקבוע מראש או לצבור הכי הרבה נקודות בתוך זמן מסוים.

מקבלים נקודות בצורות הבאות:

  • "קנון": לפגוע גם בכדור המטרה וגם בכדור הלבן של היריב באותה מכה (2 נקודות)
  • מכשול חיובי: הטבעת הכדור האדום (3 נקודות) או הכדור הלבן של היריב (2 נקודות)
  • מכשול שלילי: כששחקן מטביע את הכדור הלבן שלו אחרי "קנון" עם כדור אחר (3 נקודות אם ה"קנון" היה עם הכדור האדום ו -2 עם הכדור הלבן השני)

כדורי סנוקרסנוקר

 

סנוקר הוא משחק כיסים שהומצא על ידי קצינים בריטים ששירתו בהודו במאה ה -19 ומבוסס על משחקים קודמים כמו פול שחור ו- פול חי. השם בא ממונח של המשחק ששחקן יגרום ליריב לעשות סנוקר, כלומר לגרום ליריב לעשות עבירה.

באנגליה, סנוקר הוא משחק ביליארד הפופולארי ביותר ברמה התחרותית ותחביב לאומי ביחד עם כדורגל וקריקט. סנוקר הוא פופולארי בעוד הרבה מדינות אחרות אבל נדיר בצפון אמריקה היכן שפול יותר אהוב ובדרום ומרכז אמריקה שמשחקי קארום הם הדומיננטיים יותר. אליפות העולם הראשונה בסנוקר התקיימה ב -1927 ומתקיימת כל שנה מאז חוץ ממספר מקרים. העמותה הבינלאומית לביליארד וסנוקר מקצועי הוקמה ב- 1968 כדי להסדיר את המשחק המקצועי והאגודה הבינלאומית לסנוקר וביליארד מסדרת את המשחק החובבני.

 

ביליארד – אייט-בול

 

בארה"ב המשחק הכי נפוץ הוא אייט-בול. המטרה של משחק ביליארד זה, שאותו משחקים עם סט פול שלם של 15 כדורים ועוד כדור לבן, היא לבחור סדרה של כדורים (בפול אמריקאי בפסים או בשלמים, בפול אנגלי באדומים או בצהובים) ולהטביע את כולם ואז להטביע את הכדור השחור ובאותו זמן מקשים על היריב לעשות כך וגם נמנעים מהטבעת הכדור השחור עד לאחר שהוטבעה כל הסדרה שנבחרה. במשחק הביליארד המקצועי שחקנים שהשתתפו ב- International Pool Tour קיבלו את השכר הגבוה ביותר מכל שחקני הביליארד מאז 2006. באנגליה המשחק מאוד נפוץ בפאבים ויש תחרויות בשתי המדינות. הטורנירים הכי מכובדים הם המאורגנים ע"י ה IPT. החוקים משתנים  ממקום למקום (עד כדי כך שהגרסה הבריטית של אייט-בול נחשבת למשחק אחר לגמרי). אולמות פול בארה"ב יותר ויותר משתמשים בחוקים המתוקנים הבינלאומיים של העמותה העולמית של פול (WPA). לעומת זאת יש עדיין הרבה חוקים שונים לפי איזורים, בעיקר בבארים ובפאבים שבהם משחקים על שולחנות ביליארד שמופעלים במטבעות ושהזוכה שם נשאר לשחק על השולחן. הפיתוח של ליגות מקומיות ולאומיות יכול תוך מספר שנים לסדר את הבעיה הזאת.

 כדורי ביליארד

ביליארד – ניין-בול

 

בניין-בול משתמשים רק בתשעת הכדורים הראשונים של הסט של פול. ניין בול הוא משחק רוטציה וחייבים להכות בכדור ביליארד שעליו המספר הנמוך שנמצא על שולחן הביליארד, אם לא, זה נחשב לעבירה. מטביעים את הכדור מספר 9 כדי לזכות. ניין-בול הוא משחק הפול הדומיננטי ברמה התחרותית מ – 2006-2008 אבל יש דעות שזה יעבור לכדור עשר. יש הרבה ליגות וטורנירים שקשורים לניין-בול. ה -WPA והקונגרס האמריקאי לביליארד (BCA) מפרסמים את החוקים המתוקנים. הטורנירים הגדולים ביותר הם ה US Open ואליפות העולם של הWPA. העמותה האמריקאית של שחקני פול מקצועיים (UPA) היתה העמותה הדומיננטית של שנות ה -90 וה- 2000. עוד אירוע מאוד תחרותי בניין-בול הוא הMosconi Cup שמפגיש יחידים וקבוצות מארה"ב ואירופה אחד נגד השני ומ -2007 משחקים עם החוקים האירופיים שהם יותר מחמירים.

 

ביליארד – כדור 3

 

משחק עם 3 כדורי ביליארד כשהמטרה היא להטביע את כל שלושתם במספר הקטן ביותר של מכות. יש הרבה עבירות שאינן תקפות במשחק זה ואפשר לשחק אותו עם יותר מ- 2 שחקנים.

 

ביליארד – כיס אחד

 

כיס אחד הוא משחק אסטרטגי ל -2 שחקנים. כל שחקן מקבל כיס אחד מהכיסים הפינתיים של שולחן הביליארד ורשאי להטביע כדורים לכיס שלו בלבד. מי שהטביע את רוב הכדורים (8) לכיס שלו זוכה. המשחק הוא הרבה יותר הגנתי מסוגים אחרים של פול. שחקנים מאומנים בוחרים פעמים רבות להניע את הכדור צמוד לכיס מסוים במקום להטביע אותו וזה מאפשר להם לשלוט במשחק בזה שגורמים ליריב להיות במצב של הגנה.

 

ביליארד – פול דפנות

 

פול דפנות עולה בפופולאריות בזמן האחרון. במשחק זה אפשר לשחק עם סט שלם או עם 9 כדורים, תלוי באורך הרצוי של המשחק. אין סדר קבוע לכדורים בפתיחה כמו ניין-בול. הראשון להטביע את רוב הכדורים אחרי מגע עם הדפנות זוכה. שאר החוקים דומים ל- כיס אחד.