משחק ביליארד

 

הטעות הנפוצה ביותר בתחומי הביליארד, היא חוסר ההכרה של שמות המשחקים ובלבול ביניהם. ביליארד, הוא בעצם שם כולל ל"משחקי השולחן הירוק".

תחילתו של משחק הביליארד

 

אז, איך הכל התחיל? במאה ה-14 היו נוהגים לערוך בצרפת לרוב את משחקי הקריקט, המשחקים הללו נערכו בחוץ, הודות לפופולריות של המשחקים ולמזג האויר האירופאי שהיה מתחלף לעיתים קרובות, נולד משחק הביליארד שבעצם היה על אותו רעיון של משחקי הקריקט רק שהוא התקיים במקום סגור ונערך על השולחן ולא על הקרקע. השולחן כוסה בבד ירוק שאמור היה להזכיר את הדשא עליו נערך הקריקט.

מגוון משחקי הביליארד הם לדוגמא: סנוקר, פול אוסטרלי, פול אמריקאי, כדור 8, כדור 9 ועוד משחקים רבים שהמשותף לכל משחקי הביליארד הוא הציוד הזהה בעזרתו הם מתקיימים; שולחן מלבני, כדורים ומקל ביליארד לכל שחקן. למרות זאת, לכל משחק הייחודיות שלו, היעדים השונים, מהלך המשחק והסגנון השונה לחלוטין של כל משחק.

שולחן ביליארד

 

חלוקת משחקי הביליארד

 

משחקי הביליארד מחולקים לשני סוגים, בהם, משחקי פגיעה בשני כדורים ומשחקי כיס. את "משחקי הפגיעה בשני כדורים" משחקים בשולחנות ללא כיסים, במשחקי ביליארד אלה עד שלושה כדורים, כאשר, המטרה בהם לפגוע בכדור ביליארד אשר ינתר מכדורי היעד. המשחקים הידועים בתחום זה הם Straight billiards, Three cushion billiard, Balkline ועוד. המשחקים הללו נפוצים לרוב באירופה, אסיה ודרום אמריקה ונדיר שתמצאו אותם בארה"ב.

 

כדורי ביליארד

לעומתם, "משחקי ביליארד כיס", הנפוצים יותר בשם משחקי פול הם משחקים המתקיימים על שולחנות בהם שישה כיסים, ארבעה מהם בקצוות השולחן ועוד שניים בצדיו. במשחקים אלה המטרה היא להכניס את כל כדורים לכיסים (מלבד הלבן). משחקים השייכים לקבוצה זו הם למשל: Ball straight pool, Pool-8 , Snooker ועוד.

 

 

הייחודיות של הסנוקר לעומת הביליארד

 

למרות שהסנוקר הוא גם משחק ממשחקי ה"ביליארד כיסים" הוא ייחודי ושונה לגמריי, ולמה? ראשית השוני במשחק סנוקר משאר משחקי הביליארד הוא הסדר המיוחד שיש לכדורים לאורך כל המשחק וגם הכדורים עצמם, במשחק הסנוקר רוב הכדורים אדומים מלבד כמה כדורים שהם הצבעוניים, ביניהם כדור צהוב, ירוק, חום, כחול, ורוד ושחור, וכמובן הכדור הלבן שקיים בכל משחק ביליארד. לכל אחד מהכדורים הצבעוניים (מלבד הלבן) ניקוד שונה. בתחילת המשחק מציבים את הכדורים באופן מיוחד והוא; הכדור הצהוב בצד ימין של ה-D המסומן על שולחן הסנוקר, הכדור הירוק בצידו השמאלי של ה-D, החום במרכזו של קו הבולק (שנמצא גם הוא ב-D, הכוונה בעצם שהכדור החום נמצא בין הירוק והצהוב), הכדור הכחול במרכז השולחן, הורוד בקודקוד המשולש והשחור בבסיסו.

השחקן שפותח את המשחק, מניח את הכדור הלבן בתחום ה-D כרצונו, ומכה בו לעבר הכדורים האדומים, עליו להכניס את אחד הכדורים האדומים, וכל עוד לא נכנס כדור כזה, השחקנים מכים לסירוגין. ברגע שאחד השחקנים מכניס כדור אדום, הוא מקבל תור נוסף בו הוא צריך להכניס את אחד מהכדורים הצבעוניים, ואם הוא מכניס אחד מהם, הכדור מוחזר למקומו המקורי על שולחן הביליארד, והשחקן מקבל תור נוסף שבו עליו להכניס שוב כדור אדום, וכך הלאה. כשנגמרים הכדורים האדומים על השולחן על השחקנים להכניס את הכדורים הצבעוניים לפי הסדר של הניקוד; צהוב, ירוק, חום, כחול, ורוד ושחור. כאשר בשלב זה של המשחק הם כבר לא מוחזרים למקומם הקבוע כמו בהתחלה. בגמר הכדורים ייספרו הנקודות של כל אחד מהשחקנים, המנצח הוא זה שצבר יותר נקודות.

 בחורה משחקת סנוקר

משחק ביליארד – סיכום

 

לסיכום, משחקי הביליארד קיימים מזה שנים רבות, הם כוללים משחקים רבים ומגוונים אשר מחולקים לכמה קבוצות שלהן מכנה משותף כלשהו, ולכל משחק יש את הייחודיות שלו. הביליארד נפוץ בקרב שחקנים מקצועיים ועד לאנשים פשוטים שנוהגים לשחק בו לעיתים רחוקות יותר. הביליארד כיום נתפס גם כספורט בינלאומי בתחום משחקי השולחן, ומאז שנת 1873 מתקיימות אליפויות עולם בתחום זה. גם בארץ, משחקי הביליארד נפוצים מאוד, בייחוד בקרב הצעירים. קיימים מועדוני ביליארד רבים הפרושים ברחבי הארץ, ולרוב מועדונים אלה מהווים מקום בילוי לצעירים, ובהם הם מבלים לרוב את סופי השבוע שלהם.