משחק סנוקר

 

האסוציאציה הראשונה שעולה לרובנו כאשר אנו חושבים על סנוקר,היא כמובן סרט הבורקס המיתולוגי (משנות השמונים) – ״חגיגה בסנוקר״. בסרט שהפך עם השנים לקלסיקה קולנועית ישראלית, מוצגת תקופה בה הסנוקר שוחק בעיקר בקרב המעמד הנמוך בארץ ואפילו נתפס כ״משחק של עבריינים״, בזמן שבמדינות אחרות ההפך הוא הנכון,כאשר סנוקר נחשב דווקא למשחק של בני המעמד הגבוהה.

שחקן סנוקר

 

השינוי התדמיתי במשחק סנוקר

 

מועדוני סנוקר רבים נפתחו ברחבי הארץ ואוכלוסיות שונות מכל הגילאים ומכל המעמדות התחילו לשחק ולהתעניין במשחק, שבשאר העולם, בעיקר באי הבריטי ובמזרח הרחוק הינו אחד מענפי הספורט הפופולארים והאהובים מזה שנים רבות. היום הכניסה לכל מועדון סנוקר היא חופשית ומותרת.

 

קצת היסטוריה של משחק הסנוקר

 

סנוקר שייך לענף הספורט – ביליארד שכולל בתוכו משחקים נוספים כמו סנוקר, פול וקראמבול. משחק הביליארד בצורותיו השונות שוחק כבר החל מהמאה ה-15, אך משחק הסנוקר הומצא מאוחר יותר במאה ה-19 או ליתר דיוק בשנת 1875, על ידי קצין צבא בריטי ששירת בהודו – סר נוויל פרנסיס צ'מרבלין. המשחק הנפוץ בקרב החיילים הבריטים באותם שנים היה "בלאק פול", בו היו 15 כדורים אדומים וכדור שחור.

כדורי סנוקר

צ'מברלין החליט להוסיף לשולחן עוד שלושה כדורים – צהוב,ורוד וירוק שאליהם נוספו מאוחר יותר גם הכדור החום והכחול. מטרת המשחק היתה להטביע את הכדורים האדומים ובין כדור לכדור להטביע כדור בצבע שונה (צהוב,ורוד,ירוק). המנצח הוא זה שמשיג ניקוד גבוה יותר כאשר כל הטבעת כדור מעניקה נקודות.

באותה תקופה, "סנוקר" הייתה מילת סלנג לצוערים אשר נמצאו בשנת השירות הראשונה שלהם. האגדה מספרת שצ'מברלין אמר לחייליו שהם משחקים כמו "סנוקרים" לאחר שהחטיאו  מכות פשוטות בכדי ללעוג לחוסר הניסיון שלהם במשחק. כך למעשה, החל המשחק להקרא סנוקר.

 

שינויים במשחק סנוקר

 

עם הזמן סנוקר תפס את מקומו של ה"בלאק פול" והפך למשחק הפופולארי ביותר בקרב החיילים הבריטים בהודו. האיש שהביא את המשחק לאי הבריטי היה אלוף בריטניה בביליארד, ג'ון רוברטס. רוברטס הגיע לביקור בהודו בשנת 1885, עשר שנים לאחר שסר צ'מרבלין המציא את משחק הסנוקר. צ'מברלין הציג לרוברטס את המשחק החדש שהמציא, ולאחר שרוברטס מאוד התרשם, הוא שב  לבריטניה ופירסם את הסנוקר ברחבי המדינה.

 שולחנות סנוקר

התפתחות משחק הסנוקר

 

האדם שאולי השפיע בצורה המשמעותית ביותר על התפתחות הסנוקר היה ג'ו דיוויס. דיוויס היה שחקן ביליארד ידוע שהפך למקצוען כבר בגיל 18. ב – 1926 הגיע לראשונה לגמר אליפות העולם במשחק הביליארד, ושנתיים לאחר מכן גם זכה בתחרות. דיוויס נמשך מאוד גם למשחק הסנוקר והחליט לעזור ולפתח אותו.

בשנת 1927 הוא עזר להקים את אליפות העולם הראשונה בסנוקר וגם זכה בה. מאז ועד פרישתו ב – 1946, דיוויס שלט ללא עוררין בעולם הסנוקר וזכה בכל  אליפויות העולם שנערכו. אחיו הקטן של ג'ו, פרד דיוויס היה גם הוא שחקן כשרוני ביותר וזכה בעשרת האליפויות שנערכו לאחר פרישתו של ג'ו.

 

השינוי המהותי במשחק הסנוקר

 

הקפיצה הגדולה ביותר בפופולאריות של הענף חלה ב – 1969 כאשר רשת BBC  הקימה את טורניר הסנוקר "פוט בלאק" על מנת שיהיה השידור הצבעוני החי הראשון בטלוויזיה. הטורניר משך צופים רבים ובעקבות הצלחתו, ב – 1973 שודרה לראשונה גם אליפות העולם בסנוקר.

בשנות ה-80 וה-90 המשחק היה בשיא פריחתו והפך להיות אחד מענפי הספורט הפופולארים ביותר במדינות רבות וכמובן בעיקר באי הבריטי. בשנים אלו השחקן הבולט בענף היה סטיב דיוויס שלמעשה היה הסופר-סטאר הראשון שיצא ממשחק הסנוקר בפרט ומענף הביליארד בכלל.

 

משחק הסנוקר כיום

 

בשני העשורים האחרונים רמת המשחק עלתה בצורה משמעותית כאשר כיום ניתן ליצפות במשחקים מושלמים בהם שחקן מגיע לניקוד המקסימלי (147 נקודות) , בתדירות גבוה הרבה יותר מבעבר.

שחקנים כמו סטיבן הנדרי ורוני אוסאליבן שעדיין פעילים, שלטו בענף במהלך שנות התשעים ושנות האלפיים כאשר הם מציגים יכולות משחק שלא נראו בעבר. כיום, הענף ממשיך להתפתח  ולייצר כשרונות חדשים כמו נייל רוברטסון, ג'וד טראמפ, מארק אלן ודינג ג'אנהווי  שינסו גם הם להמשיך לפתח  את הענף ולהטביע את חותמם בהיסטוריית המשחק.