סנוקר

 

סנוקר הוא משחק ביליארד שמשחקים על שולחן עם ציפוי של בד ירוק עם כיסים בארבעת הפינות ובאמצע צידי הדפנות הארוכות. גודלם של שולחנות סנוקר רגילים הוא  6X12  פוט. משחקים סנוקר עם כדור לבן אחד ו -22 כדורים : 15 כדורים אדומים (שכל אחד שווה לנקודה אחת) וששה כדורים צבעוניים: צהוב (2 נקודות), ירוק (3), חום (4), כחול (5), ורוד (6) ושחור (7). שחקן אחד (או קבוצה) זוכה במשחקון  כשהוא מסיים עם יותר נקודות מהיריב. הוא צובר נקודות באמצעות הכדור הלבן שמשתמשים בו כדי להטביע את הכדורים האדומים והצבעוניים. השחקן זוכה במערכה כשהוא זוכה במספר מסוים של מערכות. בכל מועדון סנוקר רוב שולחנות הסנוקר בגודל של 9 פיט, אפשר למצוא מספר שולחנות סנוקר בגדול 10 פיט ומספר מצומצם מאד של שולחנות סנוקר בגודל 12 פיט.

כאן תוכלו ללמוד עוד על כדור סנוקר.

הסיפור הכי מוכר של ההסטוריה של הסנוקר הוא שהמשחק הומצא בהודו ע"י קצינים בריטים ששירתו שם והמשחק פופולארי עתה בהרבה מדינות דוברות אנגלית ובמדינות חבר העמים הבריטי עם שחקנים בעלי  הכנסות של מיליוני שקלים. הספורט מתחיל עתה לתפוס פופולאריות גם במדינות אחרות כמו סין.

שולחן סנוקר עתיק

היסטוריה של הסנוקר

 

הרוב מסכימים שהמשחק סנוקר התחיל בחלק השני של המאה ה-19. משחקי ביליארד היו מאוד אהובים על קצינים של הצבא הבריטי ששרתו בהודו, קצינים אלה התחילו להמציא גרסאות חדשות למשחקי ביליארד קלאסיים. אחת הגרסאות האלה שהומצאה במועדון קצינים בג'בלפור בין 1874 ו -1875 היה להוסיף כדורים צבעוניים וכדורים אדומים שאיתם שיחקו את המשחק שהקדים את משחק הפול. החוקים של סנוקר נרשמו באופן רשמי ב 1884 ע"י נביל צ'יימברלין באותקמונד. המילה סנוקר מבוססת על מילת סלנג של הצבא הבריטי שבה השתמשו כשדיברו על קצינים חדשים או חסרי ניסיון. מספרים שנביל צ'יימברלין שהיה אז אל"מ שיחק עם יריב שלא הצליח להכניס כדור וקרא לו סנוקר. מאז השם התחיל להיות קשור לשחקנים חסרי ניסיון ואז נדבק למשחק עצמו.

התפתחות משחק הסנוקר

 

המשחק גדל עד סוף המאה ה -19 ותחילת המאה ה -20 וב-1927 נערכה אליפות העולם הראשונה בסנוקר שנוסדה ע"י ג'ו דייויס שהיה שחקן בריטי מקצועי ועשה הרבה מאמצים לשנות את המשחק ממקומו בתור תחביב למקום יותר מקצועי. ג'ו דייויס זכה בכל אליפות עולם עד 1946 , עד שסיים את הקרירה המקצועית שלו. בשנות ה -50 וה -60 המשחק ירד בפופולאריות שלו עם מעט מאוד שחקנים חדשים. ב -1959 דייויס המציא גירסה חדשה בשם סנוקר פלוס שניסתה לשפר את הפופולאריות של סנוקר על ידי הוספת שני צבעים נוספים, אבל זה לא התקבל ע"י קהל המשחקים.

 שולחן סנוקר

השינוי המהותי בסנוקר

 

המשחק קיבל קידום רציני ב- 1969 כשדייויד אטנברו ייסד את תוכנית הטלוויזיה "Pot Black" כדי להדגים את היכולות של טלוויזיה צבעונית, היות שמשחק הסנוקר עם השולחן הירוק והכדורים הצבעוניים היה מושלם לזה. הסדרה הייתה מאוד מוצלחת ואפילו נחשבה לסדרה השנייה בפופולאריות בערוץ בו היא הופיעה. הקהל הכללי התחיל להתעניין במשחק הסנוקר ואליפות העולם ב -1978 היתה הראשונה שצולמה כולה בטלביזיה. משחק סנוקר התחיל להיות אחד המשחקים הגדולים באנגליה ובחבר העמים הבריטי והפך להיות מאוד פופולארי ב -30 השנים האחרונות כשרוב המשחקים הגדולים יותר מוצגים בטלביזיה. ב1985 כ -18.5 מיליון אנשים צפו בגמר אליפות עולם בין דניס טיילור וסטיב דייויס. בשנים האחרונים המשחק איבד חסויות של חברות הטבק מה שגרם לירידה בכמות הטורנירים המקצועיים. אבל לאחר שהתחילו למצוא נותני חסויות חדשים וכן בגלל העלייה של משחק הסנוקר במזרח הרחוק עם שחקנים חדשים כמו דינג ג'ונהוי ומרקו פו מסתמנים רק דברים טובים לעתיד המשחק. בכל מועדון סנוקר במזרח הרחוק תוכלו למצוא שחקנים שמכירים אותם!