עקרונות משחק הסנוקר

 

המטרה של משחק סנוקר היא לצבור יותר נקודות מהיריב על ידי הכנסת הכדורים לפי סדר מאורגן. בתחילת המשחק הכדורים מסודרים לפי סדר קבוע מראש והשחקנים מכים בתורם באמצעות מקל סנוקר, בכוונה להטביע כדור אדום ולצבור נקודה. אם הוטבע כדור אדום השחקן שהכניס אותו יכול לנסות ולהכניס את אחד הכדורים הצבעוניים. אם הוא מצליח הוא מקבל את כמות הנקודות להם הכדור שווה והכדור הצבעוני מוחזר למקומו על שולחן הסנוקר. השחקן ממשיך כך עד שהוא נכשל בהכנסת הכדור הרצוי ואז התור עובר ליריב שלו. ממשיכים כך עד שכל הכדורים האדומים הוטבעו ונותרים רק הכדורים הצבעוניים שאז מטביעים אותם לפי הסדר של שווי הנקודות שלהם כדלקמן: צהוב (2), ירוק (3), חום (4), כחול (5), ורוד (6) ושחור (7), הפעם לא מחזירים אותם לשולחן. המשחק מסתיים כשמוכנס הכדור האחרון והשחקן בעל רוב הנקודות זוכה.

 

שולחן סנוקר

עבירות במשחק סנוקר

 

שחקן יכול לזכות בנקודות גם כשהיריב שלו מבצע עבירה. עבירה יכולה להיגרם ממספר סיבות כמו פגיעה בכדור צבעוני לפני כדור אדום, הכנסת הכדור הלבן, או על ידי נפילה למצב "סנוקר" שאומר שהשחקן השאיר ליריב שלו מצב שהוא לא יכול להכות בכדור הממונה. אפשר לצבור בין 4-7 נקודות מעבירה של היריב.

 

מהלך משחק סנוקר

 

משחק סנוקר שמתחיל ממצב שבו הכדורים מסודרים ועד הטבעת הכדור האחרון נקרא משחקון. מערכה בסנוקר בנויה ממספר מסוים של משחקונים והשחקן שזכה בהכי הרבה מערכות זוכה בתחרות. במשחקי סנוקר מקצועיים דורשים ששחקן יזכה בלפחות חמש מערכות,  אבל בגמר טורניר נוהגים לאפשר מירוץ עד תשע מערכות ובאליפות עולם בין עשר מערכות במשחקים ההתחלתיים ועד 18 מערכות בגמר שיכול להיות מחולק על פני יומיים.

 שולחן סנוקר מקצועי

 משחקי סנוקר מקצועיים

 

במשחקי סנוקר מקצועיים ותחרותיים יש שופט שרק הוא יכול לשפוט מהו משחק הוגן ומה לא. השופט גם מחזיר את הכדורים הצבעוניים למקומם ומודיע על מצב הנקודות. בתרבות המקצועית של סנוקר שחקנים מדווחים על עבירות שהשופט החמיץ ומברכים את היריב על מכות טובות.

 

מושג השבירה בסנוקר

 

עוד מושג מהלקסיקון של סנוקר זה השבירה של שחקן שזה מספר הנקודות שהשחקן הצליח לאסוף ללא עבירה ומבלי שהתור יעבור ליריבו. לדוגמה: שחקן עם תוצאת שבירה של 15 יוכל להגיע לזה אחרי שהטביע כדור אדום ואז שחור ואז אדום ואז ורוד. השבירה המרבית שאפשר להשיג  היא באמצעות הטבעה של כדור שחור אחרי הטבעתו של כל כדור אדום ואז הטבעתם של כל הכדורים הצבעוניים וזה יביא אותו ל -147 נקודות.

 

ציוד סנוקר

 

אביזרי סנוקר כוללים גיר לקצה המקל, גשרים מסוגים שונים (בגלל האורך של השולחנות), משולש לסידור הכדורים האדומים ולוח ניקוד. החיסרון של שולחן סנוקר בגודל סטנדרטי הוא המקום שנחוץ לצורך הצבתו, צריך גם שיהיה לשחקנים מספיק מקום לשחק בנוח. זה מגביל את מספר המקומות שאפשר לשחק בהם. למרות זאת שיש שולחנות פול בהרבה פאבים ומועדונים שולחנות סנוקר בגודל מלא בדרך כלל מוצבים רק במקומות פרטיים ואולמות שמיועדים לסנוקר. אפשר לשחק סנוקר על שולחנות קטנים יותר. הגדלים של השולחנות הקטנים יותר הם:  10' × 5', 9' × 4.5', 8' × 4', 6' × 3' א הגודל הכי קטן שאפשר לשחק בו משחק סביר הוא גודל של  4' × 2'. השולחנות הקטנים יותר יכולים להיות במגוון רחב של סוגים כמו שולחנות מתקפלים או שולחנות שהופכים לשולחנות אוכל. בדרך כלל ניתן למצוא בכל מועדון סנוקר את ציוד הסנוקר הסטנדרטי.