איך לבחור שולחן סנוקר

כשמדובר בבחירת שולחן סנוקר למשחקי סנוקר או ביליארד בטח המקצוענים שבינינו לא יחשבו פעמיים וידעו איזה שולחן סנוקר בדיוק הם צריכים. אך, במידה ומדובר בשחקנים שהם חובבנים בתחום, סביר להניח שיהיה להם קל יותר להתבלבל בכל מה שקשור לבחירת שולחן סנוקר.

בדיקת מידות חדר מתאים לשולחן סנוקר

עוד לפני שאתם חושבים על המחיר שעלינו להשקיע בקניית שולחן סנוקר, אתם צריכים לחשוב על מידות, לא מידות השולחן, אלא מידות מינימליות של החדר שאתם צריכים כדי להכניס בו את שולחן הסנוקר. כשמדובר בשולחן סנוקר, ידוע שהוא קיים במידות של 9 פיט,  10 פיט ו-12 פיט ועוד. כשמדובר בשולחן סנוקר 10 פיט, על גודל החדר המינימלי להיות כ- 445*585 ס"מ וכשמדובר בשולחן של 12 פיט על החדר להיות בגודל מינימלי של 475*650 ס"מ.

כלומר, אם אין ברשותכם חדר שבו פנוי שטח של כ- 4*5 מטר, כנראה שעדיף לכם לוותר על הרעיון לקנות שולחן סנוקר (וביליארד בכלל). אם ברשותכם חדר בו שטח פנוי בגודל מינימלי של 5*7 מ"ר הינכם יכולים להרשות לעצמכם להציב בו שולחן ביליארד באיזה גודל שרק תרצו!

בדרך כלל נוהגים לחשוב כי שולחן סנוקר טוב אמור להיות עשוי מ"עץ אדום". עץ אדום בדרך כלל נתפס כעץ קשיח ואיכותי, צבעו אדום ובדרך כלל ממנו מכינים רהיטים איכותיים ויוקרתיים. אך כולנו יודעים שרהיטים איכותיים מכינים מעץ טבעי, לכן ארשה לעצמי לומר כי עץ אדום הוא שטות. ככל שולחן, ככל ארון וככל כיסא גם שולחנות סנוקר ושולחנות ביליארד בכלל הם רהיטים, אמנם אלה רהיטים גדולים מאוד מבחינה פיזית וכאלה שדורשים יחס שונה ומקצועי יותר, אך בכל זאת רהיטים. כפי שציינתי קודם, רהיט איכותי עשוי מעץ טבעי, מלא, כך גם העדיפות לשולחנות ביליארד, שיהיו עשויים מעץ טבעי מלא ורצוי גם קשיח.

איש סנוקר

שולחן סנוקר יכול לשמש גם כשולחן אוכל

לשולחנות סנוקר יש יתרון עצום, אך חבל כי רובינו לא חושבים עליו לפעמים. חוץ מכדורי ביליארד, ניתן להניח על שולחן ביליארד פלטות מעץ, ובכך להפוך את שולחן הביליארד שלכם לשולחן לכל דבר, ובנוסף לשמור על הבד בריא ושלם. סביר להניח שיתרון זה מאוד יעזור לכם בהיעדר מקום ספציפי לשולחן הסנוקר, כי אם ברצונכם לרכוש שולחן סנוקר, אתם לא חייבים לבודד אותו בחדר או אולם מיוחד עבורו, יש אפשרות לשלב אותו בעיצוב הפנים של הבית.

ובחזרה לשולחן הסנוקר, עליי לציין כי רוב השולחנות המודרניים כיום בנויים בעיקר מ-MDF וגם לזה יש כמה סיבות: המטרה העיקרית היא להפוך את ייצור שולחן הביליארד לפשוט וזול יותר, אך גם השילוב של MDF גורם לשולחן ביליארד להיות טכנולוגי וחדשני יותר, בנוסף גם נגיש יותר (מבחינת מחיר).

בנוסף נוהגים להשתמש ב-MDF כדי ליצור סטנדרט אוניברסלי לייצור שולחנות סנוקר ושולחנות ביליארד, בכדי שרוב השולחנות יהיו שווים זה לזה. כך שה"עץ האדום" עליו דיברנו קודם, יכול להתייחס היום אך ורק למראה או לצבע האדום המסורתי ברוב השולחנות, וכלל לא לחומר ממנו השולחן עשוי. למרות שמדובר ברוב, קיים מיעוט, המוגדר כשולחנות סנוקר יוקרתיים אותם מכינים מעץ אדום אמיתי ויש כאלה שמתייחסים לביניים, כלומר בהם יש שילוב של עץ אדום, MDF ולפעמים חומרים אחרים, בשולחנות סנוקר כאלה בדרך כלל הגוף והרגליים עשויים מעץ אדום מלא וקשיח והשאר מחומרים אחרים.

יש לציין גם ששולחנות סנוקר העשויים מעץ מלא טבעי יהיו יקרים בהרבה יותר  משולחנות סנוקר בהם יש רק שילוב של עץ איכותי או שהוא כלל לא קיים בהם. ככל שהחומר ישלב בתוכו יותר עץ כך המחיר יהיה גבוה יותר והשולחן איכותי יותר, כמובן.

ציור של איש שמחזיק מקל סנוקר

החשיבות ביציבות בשולחן ביליארד

שלב נוסף שיש לו חשיבות רבה בבחירת שולחן סנוקר, הוא היציבות שלו, אם תגשו לשולחן עליו שמתם עין או שאתם סתם מתעניינים בו באולם התצוגה ותנסו בכוח להזיז אותו או לנדנד אותו (מומלץ בחום לבצע את זה בפועל), ותראו שאינו זז, זה אומר ששולחן הביליארד יציב, ורגליו איכותיות.

רגליי שולחן ביליארד צריכות להיות יציבות ובעלות משקל גבוה יחסית כדי שיוכלו לעמוד במשקלו העצום של השיש (במידה ויש). בנוסף, אם השולחן אינו מקביל לקרקע ישרה, זהו שולחן שעליו בכלל אי אפשר יהיה לשחק כל משחק ביליארד ולא רק סנוקר, כיוון שאסור לשכוח שמשחק סנוקר מבוסס על כדורים, ואם השולחן לא מקביל לקרקע ישרה זה אומר שהמשחק יהיה משובש ואפשר להגיד ששולחן כזה פגום.

הדבר שמשחק את התפקיד החשוב ביותר בשולחן סנוקר הוא כמובן השיש. וכל פעם שמגיעים לקניית שולחן סנוקר או שולחן ביליארד, נשאלת השאלה האם השיש הוא באמת שיש, או שזה MDF או תחליפים אחרים שקיימים, כמובן שבכל מצב העדיפות היא שיש!!!

שולחן סנוקר חייב להיות מכוסה בבד בשם Hainsworth Snooker שעשוי מ-100% צמר, צפיפותו עולה על 480 ק"ג למטר מעוקב, ורוחבו חייב להיות 198 ס"מ.

שולחן סנוקר איכותי יעלה ביוקר

בתקווה כי לא שכחתי שום דבר אוסיף כי בחירת שולחן סנוקר צריכה להיות בחירה קפדנית ביותר, עם דגש על הפרטים הקטנים ביותר! אחרת אפשר להתבלבל בקלות ולקנות שולחן סנוקר ברמה נמוכה. לכן, שימו לב לכל פרט קטן, ותפעילו שיקול דעת גבוה כשאתם בוחרים שולחן, אם יש לכם את האפשרות להשקיע עוד משאבים עדיף שתשקיעו בשולחן שיהיה נאמן לכם לאורך זמן, לא אחד כזה שתצטרכו להחליף מדי כמה שנים. בהצלחה!