ביליארד כדור 8 בארה"ב

 

משחק הביליארד כדור 8 הנפוץ ביותר בפול של ברים הוא המשחק שבו צריכים להכריז על כל הפרטים של כל מכה, מדובר באיזה כדור ואם הולכים לפגוע דרך דופן ובאיזו דופן ולאיזה כיס. אם המכה לא מתבצעת לפי התכנון אז התור עובר (ללא כדור לבן ביד) ליריב. בניגוד לכך, הרבה שחקני ביליארד אמריקאיים טוענים שלא צריכים להכריז על אף כדור חוץ מהכדור השחור.

במשחקי ביליארד לא פורמאליים ברוב האזורים בארה"ב השולחן נחשב ל"פתוח" (שחקן יכול להכות בכל סוגי כדורי מטרה) אחרי מכת הפתיחה אם לא הוטבע אף כדור מטרה, שהוכנסו כמות שווה של כדורי מטרה משתי הסוגים, שהכדור הלבן הוכנס או עף משולחן הביליארד. אם הוטבעו מספר אי זוגי של כדורי מטרה במהלך חוקי, לדוגמה שני מלאים ואחד פסים, השחקן חייב להמשיך ולשחק על הסוג שממנו הוטבעה הכמות הגדולה שמבניהם (בדוגמה שכאן אלו המלאים). השולחן אינו נחשב כ"פתוח" כך ששחקן הביליארד יכול להכות בכדור מטרה של השחקן השני או בכדור השחור ככדור הראשון במכת קומבינציה ,לעומת זאת, זה נחשב לחוקי לפי ה- WPA ולפי הרבה ליגות מקצועיות. במשחקים שלא מהמרים בהם ניתן לשחקן שלא פגע בכדורים במכת פתיחה לנסות את המכה מחדש.ביליארד כדור 8

ביליארד ברים

 

בביליארד (פול) בברים, עבירות שאינן קשורות לכדור הלבן גורמות בדרך כלל רק לתור לעבור ליריב והכדור הלבן נשאר במקום שהוא עצר (אפילו אם זה במצב של "סנוקר"). בהרבה מקומות גם אם העבירה היא מהטבעתו של הכדור הלבן, היריב יכול להכות רק מאחורי קו הראש. יש דעות רבות לגבי עבירות במשחק ביליארד בזמן שמשחקים על הכדור השחור. יש מקומות שכל עבירה בזמן זה נחשבת להפסד במשחק, ובאחרים רק כשהעבירה קרתה במכה שהטביעה את הכדור השחור ובמקומות נוספים רק עבירות ספציפיות כמו הטבעת כדור מטרה של היריב או הטבעת הכדור הלבן יחד עם הכדור השחור.

 

עבירות בביליארד

 

מה שנחשב לעבירה יכול להיות קצת שונה מחוקי הביליארד הרשמיים. מכות שבהן מקפיצים את הכדור הלבן באוויר באמצעות מכה מתחת לכדור נחשבות כנכונות (זה נחשב לעבירה ברוב הסטים של החוקים כי זו בעצם מכה כפולה). כשהכדור הלבן צמוד לכדור מטרה, להכות בעת ובעונה אחת בשני הכדורים, דבר שנחשב כעבירה ברוב הסטים של חוקי הביליארד (כעוד סוג של מכה כפולה) נחשב כמכה לגיטימית.

 

חוקי ביליארד לא פורמאליים בארה"ב

 

עוד חוקים לא פורמאליים שהם ספציפיים לפול בברים בארה"ב הם: להוציא מחוץ לשולחן או להטביע את הכדור הלבן במכת פתיחה יכול להיות הפסד משחק ביליארד; להטביע את הכדור השחור במכת פתיחה (ללא הטבעת הכדור הלבן) יכול להיות או הפסד או ניצחון של המשחק; מכות "בטוחות" (מכה שלא מתכוונת להכניס כדור) יכולות להיות אסורות; מכות שבהן מקפיצים את הכדור הלבן באוויר יכולות להיות אסורות; מכות "מסה" (מכות בננה) יכולות להיות אסורות; יכול להיות אסור להשתמש בכדור ביליארד השחור במכות קומבינציה ומכות נשיקה (כשכדור המטרה נוגע בכוונה בכדור אחר כדי להיות מוטבע לכיס); יכול להיות שחייבים להטביע את כדור הביליארד השחור ללא מגע עם כדורים אחרים; אי מגע עם כדור מטרה יכול להיות עבירה שמעניקה ליריב כדור לבן ביד; אי מגע בכדור השחור בזמן שמשחקים עליו יכול להיות הפסד משחק; ומכה שבה הכדור הלבן פוגע בכדור מטרה של המכה ובכדור מטרה של היריב בו זמנית יכול להיות אפשרי אם הוכרז מראש ואם המגע עם שני הכדורים באמת נראה בו זמנית לעיני הצופה.

 שולחן ביליארד

שולחנות ביליארד מופעלי מטבע

 

ישנה גירסה של ביליארד (אייט-בול) שמאוד נפוצה בארה"ב, שמיוחדת לשולחנות ביליארד מופעלי מטבע (כי זה גורם למשחק להיות יותר ארוך) שבה חייבים להטביע את הכדור השחור לאחר שהוחזר מאחת הדפנות לפני שהוא מוטבע לכיס המוכרז. כל שחקן ביליארד יכול להציע לשחק כך בכל רגע של המשחק והיריב יכול לבחור אם הוא מסכים או לא מסכים לשחק כך. כל שאר חוקי הביליארד הם רגילים. לשחק בצורה כזו יכול להחשב כלא מנומס במידה ויש אנשים שמחכים לפינוי השולחן.

עוד גירסת משחק ביליארד דומה היא שהשחקן חייב להטביע את כדור הביליארד השחור לאותו כיס שאליו הוא הטביע את הכדור האחרון שלו. כל שאר החוקים הם כרגיל. גירסה זאת מאוד נפוצה במקסיקו.

כנראה מהשפעת משחק הביליארד – ניין-בול, שבו מציבים את הכדור מספר 1 בקודקוד המשולש כשמסדרים את הכדורים, רוב שחקני הביליארד בארה"ב עושים את זה גם באייט-בול. בדרך כלל כשמסדרים את הכדורים, שחקני ביליארד בברים בארה"ב מסדרים את הכדורים במשולש כך שיש בהם כדור פסים וכדור מלא באופן חילופי שגורם למלאים להיות בכל שלושת הפינות של המשולש. זה לא נחשב חוקי ברוב הסטים של חוקים כי זה נותן יתרון סטטיסטי משמעותי למי שישחק על המלאים.