משחקי סנוקר וביליארד

המשותף למושגים סנוקר, ביליארד ופול (pool), זה, שמדובר במשחקי שולחן, אשר בהם ישנו צורך להכניס כמות מסוימת של כדורים בעזרת מקל סנוקר וכדור לבן אל הכיסים השונים הקיימים בשולחן בכדי להגיע לניצחון המשחק. לא פעם קורה שאנשים נוטים להתבלבל בין המושגים, כאשר ברצונם לשחק באחד מהמשחקים האלה. במאמר זה נציג בפניכם את המשחקים השונים ומטרתם וכן נספר ונתאר על הציוד הקיים במשחקים אלה.

 

ביליארד (pool)

 

ביליארד ופול, הינם שני שמות שונים לתיאור משחק אחד. במשחק זה ישנם חמישה עשר כדורים בצבעים שונים המחולקים לשניים – כדורים בצבע מלא וכדורים בעלי חצאי צבעים. כמו כן, ישנו כדור לבן אחד, אשר בעזרתו ניתן להכניס את הכדורים השונים אל החורים הקיימים בשולחן. מטרת המשחק, היא להכניס כדור אחר כדור אל החורים הקיימים בשולחן, כל שחקן לפי תורו, עד אשר נשארים עם הכדור השחור, המסיים את המשחק.

 

פסילות

 

בכול מצב בו מכניסים בטעות את הכדור הלבן אל אחד החורים בשולחן, או לחלופין לא פוגעים בשום כדור בשולחן, וכן, אם פוגעים בטעות עם הכדור הלבן בכדור של היריב, ישנה פסילה, המספקת לשחקן היריב 2 תורות, בפעם הבאה שישחק.

 

סיום המשחק

 

המשחק מסתיים כאשר מכניסים את הכדור השחור, אל אחד החורים השונים בשולחן, שנבחר מראש על פי השחקן. במידה והכדור השחור נכנס אל חור שונה מהחור שנבחר, שחקן היריב זוכה אוטומטית בנצחון המשחק.

 

סנוקר

 

משחק סנוקר, הינו משחק טיפה מורכב יותר ממשחק ביליארד. ומעניין אף יותר.. משחק הסנוקר מבוסס על פי ערך נקודות, בו הניצחון נקבע לפי סכום הנקודות הגבוה ביותר לשחקן. במשחק זה ישנם חמישה עשר כדורים אדומים בעלי סכום ניקוד של נקודה אחת, ושישה כדורים צבעוניים בעלי ניקוד שונה. כדור צהוב בעל 2 נקודות, כדור ירוק בעל 3 נקודות, כדור חום בעל 4 נקודות, כדור כחול בעל 5 נקודות, כדור ורוד בעל 6 נקודות, וכדור שחור בעל 7 נקודות.

מטרת המשחק, היא להכניס את כל הכדורים האדומים והצבעוניים אל החורים השונים בשולחן על פי סדר הניקוד שלהם, כאשר לפני כל הכנסת כדור צבעוני, חלה חובה להכניס כדור אדום אחד. כאשר הוכנסו כל הכדורים האדומים אל החורים בשולחן, ניתן להכניס את הכדורים הצבעוניים כפי רצונכם.

במשחק סנוקר, כל טעות הנגרמת במשך המשחק, תזכה את שחקן היריב במס' נקודות שונה הנע בין 4-7 נקודות. טעויות במשחק יכולות לקרות במצבים בהם הוכנס הכדור הלבן אל אחד החורים בשולחן, או על ידי פגיעה בכדור צבעוני לפני פגיעה באחד מהכדורים האדומים.

בכול משחקי הביליארד, חלה חובה על כלל השחקנים במשחק, להכניס את הכדורים השונים בשולחן באמצעות הכדור הלבן, איתו פותחים את המשחק. הכנסה של אחד מהכדורים השונים במשחק ללא התערבות של הכדור הלבן, אינה נחשבת, ואף עלולה לגרום לפסילה בחלק מהמקרים.

משחקי סנוקר וביליארד מתבצעים באמצעות מקלות עץ מיוחדים, אשר מגיעים בגדלים ובמשקלים שונים. למקל שני קצוות, קצה אחורי עבה, בו מחזיקים במהלך המשחק, וקצה קדמי צר, באמצעותו מבצעים את המכות השונות להכנסת הכדורים במשחק. הקצה הקדמי, משתפשף ונשחק לאחר מס' מכות וניתן לחדד אותו באמצעות גיר מיוחד הנמצא בכול שולחן סנוקר וביליארד.

ישנם מצבים בהם המרחק בין הכדור הלבן אל הכדור בו מעוניינים לפגוע, רחוק מידי, על כן, קיים מקל מיוחד הנקרא 'חמור', אשר משמש את השחקן במצבים אלה.

את הכדורים הצבעוניים מסדרים על השולחן באמצעות משולש פלסטיק מיוחד התוחם את כל הכדורים בתוכו, לאחר מכן מציבים את הכדור הלבן בראש השולחן, מוציאים את משולש הפלסטיק מהשולחן וכעת ניתן לפתוח ולהתחיל את המשחק. בהצלחה!

ניתן להשכיר ציוד לאולמות ביליארד וסנוקר, על ידי חברות להשכרת ציוד לאירועים, אשר מספקות ציוד לכול אירוע. השכרת שולחנות, השכרת כסאות, אוהלים לאירועים, וכן הלאה.. לפרטים אודות חברה להשכרת ציוד לאירועים לחצו כאן.