הפיסיקה של ביליארד

מתורגם ממאמר שנכתב ע"י ג'ים לוי.

פגיעה במרכז הכדור: כשפוגעים עם המקל במרכז הכדור הלבן במשחק ביליארד, הכדור ימשיך להתגלגל מעט עם כיוון המכה לפני שהוא יתחיל להתגלגל לאחור. הכדור מתחיל להתגלגל קצת לאחר המגע אבל התנופה של ההחלקה קדימה חזקה יותר. כך שככל שהמכה חזקה יותר הכדור יחליק למרחק גדול יותר לפני שהוא יתחיל להתגלגל לאחור.

משיכה (DRAG/DRAW): משיכה קורית כשמכים בחלק התחתון של הכדור הלבן. הכדור יתגלגל לאחור. הגלגול הזה קורה מעט כשהכדור מחליק קדימה ואז הכדור מתחיל להתגלגל קדימה כמו במכה רגילה. כמות הכוח שמשקיעים במכה והסטייה ממרכז הכדור הלבן יקבעו את המרחק שהכדור ינוע עם סחרור לאחור. אם הכדור הלבן יפגע ישר בכדור מטרה הסחרור לאחור יגרום לכדור הלבן לחזור לכיוון שחקן הביליארד.

עקיבה: עקיבה היא ההיפך של משיכה. מצב זה קורה כשמכים מעל מרכז הכדור הלבן. מכה כזאת מגדילה את הסחרור קדימה והכדור הלבן ימשיך להתגלגל קדימה אחרי פגיעה בכדור המטרה. יש לכדור עקיבה טבעית כי זה גם כיוון המכה רק שהיא פחותה. אם מבצעים שילוב מספיק טוב של כוח וכיוון אפשר ליצור אפקט של עקיבה גם ממכה רגילה או משיכה. כשהכדור הלבן פוגע בחוזקה בכדור מטרה הוא יעצור במקום לרגע לפני שאפקט המשיכה או העקיבה יתפסו.

מכת עצירה:  מכה זאת שימושית מאוד. כשהכדור הלבן נמצא קרוב לכדור המטרה, אפשר ליצור אפקט זה באמצעות מכה למרכז הכדור הלב במשחק ביליארד. הכדור הלבן מחליק עד כדור המטרה ונעצר במקום בעת המגע ומעביר את כל הכוח שלו לכדור המטרה. רוב מכות העצירה מייצרות את אפקט המשיכה. צריכים להשתמש במשיכה מדוייקת כדי שהכדור הלבן יפסיק להחליק ברגע שהוא פוגע בכדור המטרה. זה נשמע קשה מאוד אבל עם מספיק אימונים מכה זו יכולה להתבצע בקלות. צריך ללמוד כדי למצוא שיוויון בין כמות המשיכה ומהירות המכה, תלוי בתנאים של המצב (מרחק וכו').

ציר הכדורים: אחרי שהכדור הלבן (או כדור אחר) פוגע בכדור מטרה במשחק ביליארד – כדור המטרה ימשיך לנוע על המשכו של קו שמחבר בין המרכזים של שניהם. אם אתם מדמיינים זאת, זה יעזור כדי לדייק. זו לא תהיה זווית של 90 מעלות כי המגע של הכדורים אינו אלסטי לגמרי אבל די קרוב. במצב של עיקוב הציר של הכדור הלבן יתעקם קדימה ובמצב של משיכה הוא יתעקם לאחור.

סחרור צדדי\אנגלי: בסחרור צדדי, שמוכר בקרב שחקני ביליארד בארה"ב כסחרור אנגלי (כי שיטה זו החלה באנגליה ע"י שחקני סנוקר), ברגע שהכדור מפסיק להחליק ומתחיל להתגלגל, צירי הסחרור שלו משתנים ונותנים עיקול לציר הכדור. סחרור צדדי מסבך את המשחק בהרבה ונותן אפשרות להצליח במכות שבמצב אחר היו בלתי אפשריות. האפקט העיקרי של סחרור צדדי הוא הזווית שהכדור הלבן מוחזר מהדופן של השולחן. יש גם אפקט של עיוות כשהכדור הלבן לא ממשיך ישר עם כיוון המקל, ויש סטייה לצד הנגדי שהוא הצד של הכדור שבו פגע המקל. הזווית של הסטייה הינה יחסית לכוח של הסחרור. הסטייה הזאת יכולה לגרום להחטאות ולכן רוב שחקני הביליארד המקצועיים מייעצים שלא להשתמש בסחרור צדדי ללא סיבה מוצדקת.

עקומת הכדור: עקומת הכדור עם מכת משיכה או עקיבה כבר מוזכר למעלה ב"ציר כדורים". עקומת הכדור במכת סחרור צדדי קטן מאוד ודי הרבה שחקנים חושבים שמכה כשהמקל מקביל לשולחן אינה יכולה לעקם את ציר הכדור. הפיסיקה מאחורי הנושא די ברורה ואומרת שמכה עם סחרור צדדי, אפילו אם המקל מקביל לשולחן ביליארד, אכן מעקמת קצת את ציר הכדור. הרמה של הקצה התחתון של המקל יגדיל את העקימה בהרבה ויכול לגרום להחטאות. הרמה גבוהה יותר של קצה המקל נקראת מכת מסה (Masse) ויכולה לגרום לאפקטים מדהימים (כמו, שהכדור הלבן יתחיל להתגלגל אחורה) אבל יכולה גם לקרוע את בד השולחן.

הכוונה: שיטה אחד לכוון היא שיטת הכדור הדמיוני, מדמיינים כדור שנמצא צמוד לכדור המטרה ונוגע בו בנקודה שבה רוצים שיהיה מגע ואז מכוונים כדי לפגוע במרכז הכדור הדמיוני. יש עוד מספר שיטות: אחת מהן היא לכוון לנקודה שרוצים לפגוע בה ישירות ועורכים לבד את החישובים. עוד שיטה היא שהולכים פשוט לפי "הרגשה" זה קורה רק אצל שחקני ביליארד מאומנים. יש גם שחקנים שמתאמנים על מכות קבועות (פגיעה מלאה, פגיעה 1/2, פגיעה 1/4, וכו') ומשתמשים במכה המתאימה ביותר. כל השיטות האלה דורשות רמה גבוהה של הכשרה. כדי לכוון בצורה טובה חשוב להקפיד על תנועה ישרה ואחידה לכל אורך המכה.

החטאות: אם תנסה להוסיף סחרור צדדי, עקיבה או משיכה ואתה מתקרב יותר מדי לקצה הכדור יש חשש שתחטיא את הכדור במקצת. יקרה שהמקל יחליק על צד הכדור במקום לפגוע. אז תשמע צליל של מקל רוטט.

מכת קפיצה: במקום לתת לכדור הרבה סחרור, העלאה של הקצה התחתון של המקל יכול גם להקפיץ את הכדור באוויר. צריך להכות למטה ולפגוע במרכז הכדור או לתת קצת עקיבה. יש גם מקל שמיועד למכות אלה שהוא קצר יותר ומקל על הביצוע. יש עדיין הגבלה בחוקי פול לאורכו המינימלי של המקל. העובי והסוג של הבד יכולים להשפיע על גובה הקפיצה. הרבה שחקנים מתחילים מבצעים מכת קפיצה בטעות בכך שהם מכים בכדור נמוך מדי. זה לא חוקי אם מבצעים זאת בכוונה. מכה שמקפיצה את הכדור הלבן מעבר לכדור אחר אינה חוקית בסנוקר.

מהירות הכדור: יש למהירות הכדור מספר השפעות על משחק הביליארד. דבר ראשון, כשכדור פוגע בעוד כדור המהירות משנה את הזווית של עקומת ציר הכדור כי זה דוחה את הנקודה בציר שהכדור מתעקם. יותר מהירות גורמת לכדור להחליק יותר לפני שכח החיכוך גורם לו להתגלגל. במכת מסה, העקימה קורית במהירות איטית יותר אבל הסחרור גדול יותר במהירות שהיא גדולה יותר, לכן מאוד קשה להתאים בהצלחה את המהירות של מכת מסה למצב. מהירות הכדור משפיעה גם בהרבה על זוויות ההחזרה מהדפנות.