מכת הביליארד הקלאסית

יש סוגים רבים ושונים של מכות ותנועות שניתן לבצע אותן והרשום מתייחס לשלבים של המכה הקלסית שהיא שימושית למצבים רבים ושונים במשחקי ביליארד.

יש מחלוקות בין רוב המדריכים וספרי הביליארד שממליצים לשמור על זווית של 90 מעלות ביד שמכה, לבין שחקני ביליארד ותיקים וחלק מהאלופים של היום שאומרים שעדיף זווית של פחות מ- 90 מעלות. פה נתייחס לשיטה של פחות מ- 90 מעלות.

התנועה של המכה הקלסית היא תנועת זריקה קלה. "לזרוק" את מקל הביליארד קדימה, כך ניתן להכות מכה ישרה הרבה יותר בהצלחה מאשר מצב בו אוחזים את מקל הביליארד בחזקה ומנסים לבצע תנועה ישרה בכוח.

בנקודת ההתחלה של התנועה, לפני שלוקחים את המקל קצת לאחור, יש להחזיק את המקל קרוב יחסית לכדור הלבן ולשמור על זווית של פחות מ- 90 מעלות של המרפק.

יש מיתוס די נפוץ שחייבים לשמור על זווית של 90 מעלות במרפק בשלב הראשון של המכה. אבל יש שחקנים מקצועיים רבים ששומרים על זווית של פחות מ- 90 מעלות.

יש להחזיק את המקל במקביל לשולחן. אמור להיות שוויון של משקל המקל בין שתי הידיים לכל אורך המכה. אם מחזיקים את המקל חזק מדי אז מרגישים יותר משקל ביד שמבצעת את המכה.

במכה קלסית אחיזה קלה יחד עם הרבה מקום תנועה ליד המכה מאפשר למקל להרגיש מאוד קל ביד השחקן כך שהאצבעות הרביעית והשלישית מרפות מקצה המקל.

 

חשיבות הנעת מקל הביליארד בצורה חופשית

 

חשוב להניע את מקל הביליארד ביד בצורה חופשית כדי למצוא את נקודת האחיזה הטובה ביותר. שחקני ביליארד רבים לומדים לסובב את המקל בתוך היד כדי למצוא את נקודת הכוח. לנסות בכוח במקום לתת למקל למצוא את הנקודה דרך המומנטום שלו עלול לגרום לסטייה של המקל במהלך המכה.

באחיזה אפשרי שהאצבעות האחרונות יתפסו את המקל בעדינות רבה או אפילו שיהיו חופשיות לגמרי.

כשמתחילים את תנועת המכה לוקחים את היד לאחור. בשיא התנועה לאחור היד צריכה להימצא יותר אחורנית משורש כף היד. נקודה זאת קריטית למכה חלקה וזורמת. תוך כדי המכה הראש, יד הגשר, פלג הגוף העליון והרגליים נשארים באותו מקום, רק היד שמחזיקה את מקל הביליארד זזה.

כשמחזירים את היד קדימה היד חוזרת לאותו מקום שבו התחילה את התנועה, קצת לפני המגע עם הכדור. אם הקצה התחתי של המקל עולה קצת בשלב זה, זה בסדר, יש לזכור שאתה "זורק" בעדינות את היד והמקל לתוך המכה.

 

דחיסת ראש מקל הביליארד

 

מיד לאחר המגע ,היד צריכה להיות בזווית של פחות מ- 90 מעלות, כמו כמעט בכל משחק אחר שבו משחקים עם מקל וכדור. לפי החוקים של הפיסיקה, הראש של המקל נדחס לזמן קצר (מאיות של שנייה) מרגע המגע ועד לפני שהוא חוזר למצבו הרגיל. זה מאט קצת את תנועת המקל אבל שחקן הביליארד אמור להרגיש את תנועת ה"זריקה". על כל התנועה להיות אחידה וחלקה לכל אורך המכה.

אחרי המגע, היד שאוחזת במקל יכולה לרדת קצת. עדיין שומרים על קשר עין עם כדור המטרה (ולא עם הכדור הלבן) בכל שלב.