גיאומטריה במשחק ביליארד

לגיאומטריה יש הרבה יותר להציע מאשר הנוסחאות וההוכחות שיש בספרי הלימוד של בית הספר. בגיאומטריה משתמשים מדענים ומהנדסים בכל יום כדי לבנות את העולם שמסביבנו, אבל היא משמשת גם לדברים מהנים יותר. אם אי פעם שיחקת על שולחן ביליארד השתמשת  בגיאומטריה, אפילו מבלי לדעת.

משחק של מדע

יש שני מדעים ששולטים במשחקי הביליארד: פיזיקה וגיאומטריה. הפיזיקה קובעת את תגובת הכדורים. לדוגמה, מכה בכדור הלבן עם סטייה ממרכז הכדור יכול לתת לכדור סיחרור שגורם לו לנוע בזווית מסוימת אחרי מגע עם כדור אחר. אם הייתה לך מכה קשה אי פעם שבה היית חייב לדאוג שהכדור הלבן לא יוטבע לכיס מיד אחרי כדור המטרה לכיס אז ראית זאת בפועל.

אתה יכול להשתמש בנוסחאות גיאומטריות כדי לאתר את המסלול המדויק של הכדורים, אבל זה הרבה פחות מהנה מאשר לשחק ביליארד. עדיין, לדעת קצת על פיזיקה, במיוחד על רוטציה, יכול לעזור לך להיות שחקן ביליארד יותר טוב.

הבנת הזוויות

מה אתה רואה כשאתה מתבונן בשולחן ביליארד? יש זוויות בכל נקודה. השולחן הוא בצורת מלבן ואם היית סוגר את הכיסים היו נוצרות לך זוויות של 90 מעלות.

בשולחנות פול יש סימנים בצורת יהלום בכל צד של השולחן. יש ששה בכל צד אורך ושלשה בכל צד רוחב. היהלומים האלה נמצאים במרחק שווה אחד מהשני ומהכיסים.

היהלומים האלה הם חלק של מערכת הכוונה שאפשר להשתמש בה לביצוע מכות מורכבות, במיוחד לגבי החזרות מהדפנות. בביליארד יש שני סוגים כלליים של מכות, ישירות – בהם הכדור הלבן פוגע ישירות בכדור מטרה, ומכות החזרה – שבהם הכדור הלבן פוגע קודם בדפנות שמסביב לשולחן ואז בכדור מטרה או שכדור המטרה צריך לפגוע בדופן כדי להיות מוטבע לכיס.

כדי לבצע מכת החזרה במשחק ביליארד אתה חייב להבין בזוויות. חשוב על מכת החזרה כמשולש, עם הדופן היכן שאתה נמצא כבסיס ומסלול הכדור כצדדים. אם תוכל לבנות את המשולש המתאים תוכל להצליח להטביע במכת החזרה בכל פעם.

למזלנו לא צריך להוציא מד זווית ומחשבון כל פעם שמבצעים מכת החזרה במשחק ביליארד, אבל יתכן שתרצה למדוד זוויות בהתחלה עד שתפתח הרגשה למכות האלה.

כדי להשתמש ביהלומים עליך לחשוב על זוויות. בדוגמה כאן נשתמש במכת החזרה שמבוססת על משולש של 90 מעלות.

שים כדור מטרה באמצע כיס פינתי וצדדי, ישר עם היהלום שישנו שם, בערך 15 ס"מ מצד שולחן הביליארד. אז שים את הכדור הלבן בערך 15 ס"מ מהצד הנגדי. יש לבדוק שיש קו ישר בין שני הכדורים.

המטרה שלך היא הכיס הפינתי הקרוב ביותר לכדור הלבן. כך מסלול המכה מייצר משולש של 90 מעלות עם המסילה שמאחורי הכדור הלבן בתור אחד הצדדים, הקו בין הכדורים הוא הצד השני והקו בין כדור המטרה והכיס כיתר.

מגיאומטריה אנו יודעים שסכום כל הזוויות של משולש הוא 180 מעלות. זה אומר שהמתמטיקה שיש בדוגמה זאת הינה מאוד פשוטה, גם אם המכה לא. בגלל שיש לך משולש של 90 מעלות אתה רוצה להכות בכדור בזווית של 45 מעלות.

אם יעזור לך לדמיין את זה, תחזיק את מקל הביליארד כשהוא בקו ישר בין הכדור הלבן וכדור המטרה. עתה הזז אותו בזווית כך שהראש ילך לכיוון של הכיס שאליו אתה רוצה להטביע את הכדור. סמן את הנקודה הזו עם מטבע על הדופן מאחורי כדור המטרה. עכשיו יישר את המקל עם הקו שבין המטבע ובין הכיס. שתי הזוויות אמורות להתאים והמטבע אמורה להיות בין שני היהלומים שליד הכיס הנגדי לזה שאליו אתה רוצה להטביע.

גיאומטריה ומערכת היהלומים יכולים לראות לך בדיוק לאן לכוון כדי לבצע מכת החזרה. להכות בכדור בזווית של 45 מעלות עם הכמות הנכונה של כוח יטביע את הכדור כל פעם.

 מתורגם ממאמר שנכתב ע"י דריק ג'רי.