שר שלום ג'רבי על ימי גיבוש לציבור הדתי

ימי גיבוש וכיף לצוותי עובדים או לקבוצות מאורגנות אחרות הפכו בשנים האחרונות לטרנד בולט. באופן טבעי גם הציבור הדתי לוקח חלק בימי גיבוש וכיף שכאלה, כשעבורו נדרשות התאמות מסוימות כך שהפעילות תתאים לאורח החיים הייחודי של בני ובנות מגזר זה. שר שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, מפרט את הדגשים החשובים לגבי ימי הגיבוש של הציבור הדתי.

איפה מתבצעים ימי גיבוש לציבור הדתי?

האפשרויות הנפוצות לימי גיבוש באופן כללי הן גם אלה שמוצעות בדרך כלל לציבור הדתי.

כך לדוגמה ניתן לחוות יום כיף בספא, כשכמובן מדובר בספא המותאם לציבור הדתי (כך שלמשל אם יום הכיף כולל עיסוי, מעסים גברים יעסו את הגברים שבחבורה ומעסות נשים יטפלו בנשים שבחבורה). עוד אופציה מקובלת מאוד הם מועדוני ביליארד, המשחק שהפך לאחד הפופולריים ביותר בארץ במאה ה-21 (כשגם מי שאינו שולט במשחק יכול ללמוד את החוקים עד מהרה וליהנות ממנו). גם פארקי מים יכולים להוות לוקיישן מוצלח ליום גיבוש לציבור הדתי, ועוד אפשרות עליה שר שלום ג'רבי ממליץ במיוחד היא טיולים רגליים או פעילות בחיק הטבע.

למה שר שלום ג'רבי ממליץ על יום גיבוש עם ערך מוסף?

דגש נוסף מבחינתו של שר שלום ג'רבי עבור יום גיבוש מוצלח באמת הוא שאותו יום יכלול ערך מוסף עבור המשתתפים בו.

כך למשל יום פינוק בספא אפשר להעשיר עם הרצאה בנושא שיעניין את המשתתפים והמשתתפות בני הציבור הדתי, ויתרום להם ידע, כלים ובאופן כללי ימלא את עולמם בתוכן איכותי. למעשה הרצאה מחכימה ורלוונטית עבור הקבוצה הספציפית שיוצאת ליום גיבוש אפשר לערוך בכל מקום ובמסגרת כל פעילות אחרת, ועוד דוגמה לערך מוסף הוא משחק חפש את המטמון בחיק הטבע, כשעל-מנת למצוא את המטמון נדרשים המשתתפים והמשתתפות להפגין רוח צוות ושיתוף פעולה, ותוך כדי האתגר הם גם רוכשים ידע חדש.

איך לבחור קייטרינג ליום גיבוש לציבור הדתי?

אוכל הוא מרכיב משמעותי בכל יום גיבוש, הן כדי להזין את המשתתפים והמשתתפות והן מפני שחוויה קולינרית טעימה ונעימה היא תמיד דרך מוצלחת לשדרג כל יום.

כמובן שכשמשתתפי יום הגיבוש מגיעים מהציבור הדתי, חובה לוודא כי הקייטרינג שנבחר עבורם הוא בעל תעודת כשרות מוכרת, וכן לתדרך את המשתתפים והמשתתפות לגבי התפריט הצפוי (כדי שגם לפני ואחרי הארוחה המרכזית של יום הגיבוש, אשר מוגשת ע"י שירות הקייטרינג, לא תהיינה הפרות של מצוות השמירה על הכשרות).

האם לערוך את יום הגיבוש בקרבת מקום העבודה?

סוגיה נוספת אשר רלוונטית לא רק לימי גיבוש לציבור הדתי אלא לכל יום כיף וגיבוש באופן כללי היא המיקום שבו ייערך יום הגיבוש.

בפרט עולה השאלה עד כמה להתרחק ממקום העבודה. מצד אחד, מזכיר שר שלום ג'רבי שבדרך כלל נסיעות ארוכות אל היעד וממנו בחזרה נתפשות כמטרד ולעתים אף הופכות את יום הכיף לנמרח משהו. מצד שני, דווקא התרחקות מהסביבה המוכרת מאפשרת לצוות להתגבש באמת ומספקת חוויה יוצאת דופן. כדאי לנסות לברר עם המשתתפים והמשתתפות ביום הגיבוש עד כמה הם מוכנים להתרחק, ולהתאים את הלוקיישן להעדפותיהם.

ימי גיבוש עם המשפחות

המלצה נוספת של שר שלום ג'רבי היא לקיים מעת לעת פעילויות מגבשות לא רק של העובדים אלא גם של בני משפחותיהם, כלומר לארגן יום כיף שישתתפו בו הן העובדים והן בני המשפחות שלהם.

לפעילות שכזו 2 מטרות עיקריות: ראשית, המשפחה מהווה משענת של ממש עבור העובדים (כפי שלמשל אשתו ו-5 ילדיו של שר שלום תומכים בו מאז התמנה לראש רשות השירות הלאומי אזרחי) וכדאי להכיר להם תודה ולהביע את ההערכה באמצעות יום כיף; ושנית, ההיכרות עם המשפחות מקרבת עוד יותר בין העובדים ומעצימה את הגיבוש.